Ndërlidhjet

BAGDAD


Një person i armatosur ka sulmuar një grup pelegrinësh në qytetin Qerbela të Irakut, derisa po ktheheshin nga Meka duke i lënë së paku 8 të vrarë dhe 14 të plagosur.
Ndërkohë ushtria e Shteteve të Bashkuara njoftoi për tre ushtarë të saj të vrarë në sulme të ndara. Në zhvillime të tjera presidenti irakian Jalal Talabani tha se qeveria duhet ta shtyjë ekzekutimin e dy ish zyrtarëve të lartë irakianë të dënuar për krime kundër njerëzimit.
Ai nuk dha hollësi se kur ata do të ekzekutohen, por i ftoi autoritetet që fillimisht 'ta kontrollojnë situatën".
XS
SM
MD
LG