Ndërlidhjet

VARSHAVË


Një diplomat i lartë amerikan ka thënë se vendosja e sistemit antiraketor amerikan në Poloni dhe Çeki mund ta forconte mbrojtjen e Evropës nga ndonjë sulm bërthamor. Gazeta polake Rzeczopolita e citon ndihmës sekretarin e Shtetit Daniel Fried të ketë thënë se Rusia, e cila në të kaluarën ka qenë mjaft kritike për projektin, nuk ka përse të frikësohet.
Fried tha se Uashingtoni i ka bërë ofertë specifike Varshavës dhe Pragës për të filluar bisedimet, të cilat mund të zgjatin disa muaj.
XS
SM
MD
LG