Ndërlidhjet

MOSKË


Presidenti rus Vladimir Putin refuzoi kritikat e Perendimit ndaj Kremlinit, duke thënë se Rusia do të vendosë vet për rolin e saj në botë.
Putin tha se ekonomia ruse në rritje, politika dhe potenciali ushtarak do t'ia mundësojnë Moskës ndikimin në botë. Ai i bëri këto komente pas takimit me kryeministrin italian Romano Prodi në Sochi të Rusisë. Perendimi e ka kritikuar Moskën kohëve të fundit për shfrytëzimin e gasit dhe naftës për t'i bërë presion vendeve fqinje dhe kompanive energjike perendimore.
XS
SM
MD
LG