Ndërlidhjet

JERUSALEM


Parlamenti izraelit, apo Knesseti, sot pritet ta miratojë anëtarin e parë mysliman të kabinetit. Qeveria e kryeministrit Ehud Olmert e miratoi emërimin e Raleb Majadele, ligjvënës nga Partia Laburiste në postin Ministër pa Portofol.
Majadele ka thënë se dëshiron të punojë për barazinë ndërmjet shumicës hebreje dhe pakicës arabe.
Rreth 20% e më shumë se 7 milionë banorëve të Izraelit janë arabë.
XS
SM
MD
LG