Ndërlidhjet

HAGË


Kryeprokurorja e Tribunalit të Hagës, Carla del Ponte deklaroi sot se në shtator do të tërhiqet nga ky post, pasi i kalon edhe mandati i dytë katërvjeçar. "Dëshira ime është që deri atëherë Ratko Mlladiqi dhe Radovan Karaxhiqi të arrijnë në Hagë dhe për këtë do të punoj", tha del Ponte. Ajo mëtutje theksoi se autoritetet zvicerane presin nga ajo që të kthehet, pasi atje është shtruar çështja e shpenzimeve të mëdha të angazhimit të saj në Hagë, shpenzime këto që paguhen nga qeveria Zvicerane.
XS
SM
MD
LG