Ndërlidhjet

PRISHTINË


Më 2 shkurt, Martti Ahtisaari do t’u prezantoj Prishtinës dhe Beogradit dokumentin e punës, por jo propozimin final për statusin e Kosovës, ka pohuar sot në Prishtinë, ministri i Jashtëm i Suedisë Karl Bild. Këto komente, Bild i bëri pas takimeve të ndara që zhvilloi me presidentin e Kosovës, Fatmir Sejdiu dhe kryeministrin Agim Çeku. Ai tha se qëndrimi i Suedisë për statusin e Kosovës, do të jetë në harmoni me qëndrimin që do të marrë Bashkimi Evropian.
"Periudha e bisedimeve pas 2 shkurtit nuk do të jetë e lehtë si për Kosovën ashtu edhe për Serbinë. Dokumenti i punës që do t’u prezantohet palëve të premten do të shënoj fillimin e dialogut të ri për këtë propozim, dialog ky që do të bartet më pas në Këshillin e Sigurimit ku do të merret vendimi”, pohoi Karl Bild.
Diplomati suedez Karl Bild, gjatë ditës është pritur dhe nga shefi i UNMIK-ut, Joakim Ryker.
XS
SM
MD
LG