Ndërlidhjet

MOSKË


Shtetet e Bashkuara dhe Rusia edhe më tutje kanë mospajtime të thella rreth ardhmërisë së Kosovës, ka deklaruar sot ministri i Jashtëm i Rusisë Sergei
Lavrov, për të shtuar se Kosova është pika qendrore e mospajtimeve ndërmjet dy vendeve.
"Ne ende nuk kemi vizion të përbashkët për zgjidhjen e çështjes së Kosovës. Për dallim nga Irani, Iraku dhe Lindja e Mesme, mospajtimet rreth Kosovës janë më të thella", e citon Reuters shefin e diplomacisë ruse.
Ndërkaq Associated Press e citon Lavrovin të ketë thënë se për dallim nga Irani, Iraku dhe Afganistani, dallimet në pozicionet amerikano- ruse janë të karakterit parimor.
Lavrov ka vënë në pah se Rusia konsideron se për Kosovën duhet gjetur zgjidhje, e cila do të pranohej nga Beogradi dhe Prishtina, por ka shtuar se Shtetet e Bashkuara mendojnë ndryshe.
"Amerikanët konsiderojnë se zgjidhja e ngadalshme e çështjes së Kosovës nuk është e drejtë dhe se problemin duhet zgjidhur përmes Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara" ka thënë Lavrov pas kthimit nga Uashingtoni, ku ka biseduar me sekretaren amerikane të shtetit Condoleezza Rice.
XS
SM
MD
LG