Ndërlidhjet

UASHINGTON


Presidenti amerikan George Bush prezantoi sot para Kongresit të kontrolluar nga Partia Demokratike, planin për buxhetin për vitin e ardhshëm fiskal, duke propozuar më shumë se 700 miliardë dollarë për shpenzimet e reja ushtarake. Pjesa më e madhe e kësaj shume do të dedikohen për Irakun dhe Afganistanin. Bush tha se propozimi për këtë buxhet "reflekton prioritetet e Shteteve të Bashkara për momentin", të cilat janë duke e "luftuar terrorizmin" si dhe mbajtjen e fuqishme të ekonomisë me taksa të ulëta.
XS
SM
MD
LG