Ndërlidhjet

ASHGABAT


Në Turkmeni sot janë mbajtur zgjedhjet e para presidenciale në pothuajse 15 vitet e fundit. Zyrtarë zgjedhorë kanë thënë se në zgjedhje kanë dalur gati 98% të votuesve të regjistruar. Por, korrespondentët e Radios Evropa e Lirë në këtë vend raportojnë se dalja nuk ishte e këtillë dhe se veprimtaria votuese ishte e ulët. Për postin e presidentit në këto zgjedhje, që ishin të parat në historinë e këtij vendi me më shumë kandidatë, konkurruan 6 vetë. Rezultatet e para do të dihen sot më vonë.
XS
SM
MD
LG