Ndërlidhjet

PARIS


Presidenti i Francës Jacques Chirac i ndau çmimin Legjioni i Nderit aktorit e regjisorit Clint Eastwood.
Në një ceremoni në pallatin Elysee, Chirac tha se Eastwood e mishëron "më të mirën e Holivudit", ndërsa filmat e tij të fundit "Flamuri i Etërve tanë" dhe "Letra nga Iwo Jima", i quajti leksion për njerëzimin.
Legjioni i Nderit për herë të parë është ndarë nga Napoleon Bonaparta në vitin 1804.
XS
SM
MD
LG