Ndërlidhjet

TEHERAN


Presidenti iranian Mahmud Ahmedinejad tha se Teherani dëshiron të hyjë në negociata rreth programeve bërthamore, por jo me kushtin që të heq dorë nga pasurimi i uraniumit.
"Ne jemi në favor të bisedimeve, por me kushte. Nëse n'a thoni se duhet të ndalim pasurimin e uraniumit dhe qarkun e karburantit, atëherë është në rregull, por drejtësia kërkon nga ata të cilët dëshirojnë të negociojnë me ne, poashtu të heqin dorë nga pasurimi i uraniumit dhe qarku i karburantit bërthamorë. Pra me këto kushte do të hyjmë në bisedime", tha Ahmedinejad.
Në Uashington ndërkaq zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë Tony Snou tha se deklaratat e Ahmedinejadit janë "ofertë e gabuar".
Nesër skadon ultimatumi i Këshillit të Sigurimit i OKB-së, që Irani të ndërpresë pasurimin e uraniumit, ose të përballet me sanksione të mëtejme ekonomike.
XS
SM
MD
LG