Ndërlidhjet

UASHINGTON


Senatori republikan John McCain e shpalli hyrjen e tij në garën presidenciale amerikane të vitit 2008.
"Po e bëj publike se do të jem kandidat për president të Shteteve të Bashkuara", tha McCain.
70 vjeçari McCain, është ish i burgosur gjatë luftës në Vietnam dhe ka një përvojë të gjatë në politikën ndërkombëtare dhe çështjet ushtarake.
Brenda vetë Partisë Republikane, rivali kryesor i McCain për garën presidenciale është ish kryebashkiaku i Nju Jorkut, Rudi Xhuliani.
XS
SM
MD
LG