Ndërlidhjet

JERUSALEM


Kryeministri i Izraelit Ehud Olmert u takua sot me liderin palestinez Mahmoud Abbas, por takimi ishte i "vështirë" dhe përfundoi pa rezultate. Pjesëmarrësit palestinezë në takim thanë se kërkuan që Izraeli të përmbush premtimet për lehtësimin e qarkullimit në Bregun Prëndimor dhe lirimin e disa kategorive të të burgosurëve. Mirëpo, sipas tyre, Olmert nuk u përgjigj pozitivisht.
Në kohën e takimit, njëri nga udhëheqësit e Al Kaidës, përmes një deklarate që e transmetoi Al Jazeera kritikoi lëvizjen palestineze Hamas, e cila është pajtuar të hyjë në qeverinë e unitetit.
XS
SM
MD
LG