Ndërlidhjet

KIEV


Një delegacion i Pentagonit po qëndron në Ukrainë për diskutime rreth planeve amerikane për sistemin e mbrojtjes raketore në Evropë. Shtetet e Bashkuara të Amerikës propozojnë dislokimin e një pjese të sistemit në Poloni dhe në Republikën e Çekisë. Rusia kundërshton këtë plan.
Udhëtimi i delegacionit të kryesuar nga gjenerali Henry Obering, është pjesë e përpjekjeve për t'u dhënë garanci vendeve të rajonit për këtë sistem.
XS
SM
MD
LG