Ndërlidhjet

DAMASK


Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri Havier Solana kërkoi sot nga Siria që të ndihmojë zbatimin e rezolutës së KB për çarmatosjen e lëvizjes Hezbollah. Ai u takua në Damask me presidentin Bashar al Assad.
Bashkimi Evropian gjithashtu kërkon që Siria të angazhohet për gjykimin e të dyshuarve për lidhje me vrasjen e ish kryeministrit të Libanit Rafik Hariri.
Bashkimi Evropian pati ngrirë raportet me Sirinë para dy vitesh për shkak të dyshimeve për rolin e këtij vendi në vrasjen e Haririt.
XS
SM
MD
LG