Ndërlidhjet

TEHERAN


Presidenti i Iranit Mohmoud Ahmadinejad tha se Këshilli i Sigurimit i KB nuk ka "asnjë legjitimitet" për të imponuar rezolutat e tij. Në një tubim në Iranin qëndror, ai tha se KB dhe vendet perëndimore nuk do ta ndalin teknologjinë bërthamore të Iranit.
Këto komente Ahmadinejad i bëri pasi diplomatët e gjashtë fuqive të mëdha kanë arritur një marrëveshje në parim rreth sanksioneve të reja ndaj Iranit, për shkak të programeve bërthamore.
XS
SM
MD
LG