Ndërlidhjet

TEHERAN


Irani tha se do ta ndërpresë bashkëpunimin me agjencinë e Kombeve të Bashkuara për Energji Bërthamore, dhe përsëri u zotua se nuk do ta ndalë pasurimin e uraniumit. Hapi erdhi si përgjigje ndaj votimit unanim në Këshillin e Sigurimit për zgjërimin e sanksioneve kundër Iranit.
Presidenti Mahmoud Ahmadinejad e ka quajtur "jolegale" rezolutën e Këshillit të Sigurimit, dhe u zotua se aktivitetet bërthamore nuk do të ndërpriten "as për një sekondë".
Së bashku me krizën e programeve bërthamore Irani po përballet me kërkesën e bashkësisë ndërkombëtare për lirimin e 15 ushtarëve britanikë të arrestuar në ujërat kufitare mes Irakut dhe Iranit.
Edhe ministri i ajshtëm irakian Hoshiar Zebari i ka kërkuar lirimin e menjëhershëm të ushtarëve britanikë homologut të tij iranian gjatë një bisede telefonike.
XS
SM
MD
LG