Ndërlidhjet

MOSKË


Ministri i Punëve të Jashtme të Rusisë Sergey Lavrov u angazhua sot për "analizë objektive" në zbatimin e rezolutës 1244 para se Këshilli i Sigurimit i KB të shqyrtojë propozimin e kryenegociatorit Martti Ahtisaari për statusin e Kosovës. Lavrov u tha gazetarëve në Moskë se është ende herët të flitet se kush dhe si do të votojë për rezolutën e re për Kosovën.
Kjo ministri publikoi sot dokumentin "Pasqyra e politikës së jashtme të Rusisë" në të cilin thuhet se krijimi i shtetit të ri të pavarur të Kosovës është rrezik me komplikime serioze për stabilitetin në Evropë.
XS
SM
MD
LG