Ndërlidhjet

BREMEN


Ekzekutivi i Bashkimit Evropian apeloi sot te vendet anëtare që të bashkohen ndaj planit të Kombeve të Bashkuara për statusin e Kosovës.
"Ne duhet ta mbajmë dhe ta forcojmë unitetin evropian me qëllim që ta lehtësojmë miratimin e rezolutës në Këshillin e Sigurimit", tha komisionari për zgjerim, Olli Rehn. Ai këto komente i bëri para fillimit të takimit të ministrave të jashtëm të BE-së, në të cilin po diskutohet për Kosovën. Mëtutje, zoti Rehn tha se "Nuk është Rusia, e as Shtetet e Bashkuara, por është Evropa që do ta paguajë çmimin nëse ka jostabilitet". Minsitri i jashtëm gjerman, Frank-Walter Steinmeier tha se marrja e vendimit në Këshillin e Sigurimit për statusin e Kosovës, "është në interes të sigurisë në Evropë".
XS
SM
MD
LG