Ndërlidhjet

MOSKË


Zëvëndës ministri i Jashtëm rus Vladimir Titov ka thënë se Rusia nuk do ta mbështeste propozimin e Martti Ahtisaarit, i cili në formën e tanishme do të gjendej para Këshillit të Sigurimit.
"Nëse ai do të vihej në votim, ashtu siç është tash dhe pa pëlqimin e serbëve, Rusia nuk do ta mbështesë një draft të tillë", dhe nuk mund "të pajtohet që një shteti t'i hiqet një pjesë pa pëlqimin e atij shtetit", ka thënë Titov për agjencinë Itar Tass pas takimit në Nju Jork me zv. sekretarin amerikan të shtetit Nicholas Burns.
Titov ka thënë se ai dhe Burns kanë shqyrtuar detajisht procesi i zgjidhjes së statusit të Kosovës, dhe në këtë kontekst, fillimi i shqyrtimit të kësaj çështjeje në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara.
XS
SM
MD
LG