Ndërlidhjet

JERUSALEM


Kryeministri izraelit, Ehud Olmert sot ftoi liderët arabë në një Konferencë paqësore rajonale, duke thënë se në atë takim ai do të shkëmbente pikëpamje lidhur me zgjidhjen e konfliktit në Lindjen e Mesme. Duke folur në një konferencë për gazetarë në Jerusalem, me kancelaren gjermane, Angela Merkel, zoti Olmert tha se i fton të gjitë burrështetasit arabë, përfshirë këtu edhe mbretin e Arabisë Saudite, në këtë takim. Kancelarja gjermane, Angela Merkel, vendi i së cilës e kryeson presidencën e radhës së Bashkimit Evropian, gjendet për vizitë në rajon, në përpjekje për ta ripërtrirë procesin paqësore ndërmjet izraelitëve dhe palestinezëve.

Newsletter

Gjithçka që duhet të dini për temën më të diskutuar të javës jua sjellim të enjteve në tre minuta. Regjistrohuni për t'u informuar të parët!

XS
SM
MD
LG