Ndërlidhjet

PRAGË


Kosova është rast special dhe ne nuk do t'i pranojmë përpjekjet e çfarëdo grupi që të përdorë Kosovën për të krijuar precedent, tha për Radion Evropa e Lirë zëvendës ambasadorja e Britanisë së Madhe në Kombet e Bashkuara, Caren Piarce.
Duke shprehur optimizëm për negociatat ndërkombëtare, Piarce tha se shqetësimet e Rusisë janë duke u marrë parasysh, por shtoi se nuk do të ketë lëkundje nga mbështetja e planit të Martti Ahtisaarit.
Projekt rezolutën për Kosovën do ta kemi në javët e ardhshme, tha diplomatja britanike Perce, për të shtuar se drafti do të vijë në Këshillin e Sigurimit brenda pak javësh.
(Më gjërësisht në rubrikën Intervista)
XS
SM
MD
LG