Ndërlidhjet

KJEV


Presidenti i Ukrainës Viktor Jushcenko tha se do vazhdojë me planet për zgjedhje të parakohshme parlamentare.
"Vendimi im është kushtetues, i ligjshëm dhe nuk do tërhiqem. Garantoj se nuk do ketë përplasje publike dhe tensione, derisa agjencitë e sigurisë po ndjekin urdhërat e presidentit të vendit. Zgjedhjet e reja do jenë të lira dhe të ndershme", tha presidenti Jushcenko.
Të shtunën mijëra mbështetës të kryeministrit pro rus Janukovic protestuan në rrugë duke kërkuar mos mbajtjen e zgjedhjeve të reja.
XS
SM
MD
LG