Ndërlidhjet

KIEV


Presidenti i Ukrainës Viktor Yushchenko tha se mbajtja e zgjedhjeve të parakohshme është rruga e vetme për zgjidhjen e krizës politike. Ai gjithashtu tha se është i bindur që vetë Ukraina mund ta zgjidh krizën, që filloi pas vendimit të tij për shpërndarje të parlamentit dhe shpallje të zgjedhjeve të reja.
Këto deklarata ai i bëri në ditën kur në Kiev u mbajtën dy protesta: njëra në mbështetje të presidentit dhe tjera të kryeministrit Viktor Yanukovich i cili kundërshton vendimin e presidentit.
XS
SM
MD
LG