Ndërlidhjet

UASHINGTON


"Kosova nuk krijon precedent që do të mund të zbatohej në Abkhazi", tha kryeministri i Gjeorgjisë, Zurab Nogaideli, gjatë një paraqitjeje në Institutin Karnegi për Paqe në Uashington. Agjencitë e lajmeve raportojnë se marrëdhëniet Gjeorgji-Rusi janë përkeqësuar pas revolucionit demokratik në Gjeorgji që largoi nga pushteti klasën pro-ruse. Që nga ajo kohë, Moska është përpjekur të krijojë probleme ekonomike dhe politike për Tbilisin, siç janë mbështetja për shkëputje që i japin Abkazisë dhe Oshetisë Jugore.
XS
SM
MD
LG