Ndërlidhjet

SHËN PETËRSBURG


Policia është përleshur me mbështetësit e opozitës në fund të protestës së zhvilluar gjatë ditës në Shën Petërsburg, qyteti i dytë për nga rëndësia dhe madhësia në Rusi.
Disa nga protestuesit u ndaluan nga policia, ndonëse ende nuk është e qartë cfarë ishte shkak i dhunës.
Protesta në Shën Petërsburg erdhi një ditë pas asaj në Moskë, ku policia ndaloi rreth 150 protestues dhe u përpoq të mos lejonte mbajtjen e protestës.
Qëllimi i manifestimeve sipas opozitës ruse është të shprehë kundërshtimin për rrënimin e demokracisë dhe lirisë në Rusi nën drejtimin e Putinit.
XS
SM
MD
LG