Ndërlidhjet

NJU JORK


52 vjeçari, Abdelrahman Farhane, i lindur në Marok, është dënuar me 13 vjet burg nga një gjyq në Nju Jork, pasi pranoi fajësinë për konsiparcion për transferimin e fondeve për grupet militante islamike në Afganistan dhe në Çeçeni.
Prokurorët thanë se Farhane, pronar i një librarie në Brooklyn, kishte diskutuar për dërgimin e fondeve për militantët gjatë takimit me një person, që punonte për agjencinë FBI. Kjo bisedë ishte incizuar nga qeveria amerikane.
XS
SM
MD
LG