Ndërlidhjet

BEOGRAD


Ministri i Jashtëm i Rusisë Sergei Lavrov shkon sot në Beograd ku, nesër do të takohet me zyrtarët më të lartë të Serbisë. Me presidentin Boris Tadiq, kryeministrin Vojisllav Koshtunica dhe Ministrin e Jashtëm Vuk Drashkoviq ai do të bisedojë rreth zgjidhjes së statusit të Kosovës.
Serbia kundërshton planin e kryendërmjetësit Martti Ahtisaari që parasheh pavarësi të mbikqyrur për Kosovën dhe shpreson që Rusia do të përdorë veton në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara.
XS
SM
MD
LG