Ndërlidhjet

NIGER


Opozita e Nigerisë ka protestuar kundër zgjedhjeve të djeshme presidenciale, që ishin vlerësuar si historike, pasi këto zgjedhje do ta mundësojnë transferin e parë paqësor civilë, prej se ky vend fitoi pavarësinë në vitin 1960. Zëvendës presidetni Atiku Abubakar, njëri nga tre kandidatët favoritë në këto zgjedhje, tha se votimi paraqet "tragjedi kombëtare" pasi ato ishin përshkruar me "kërcënime, vjedhje dhe pjesëmarrje të ulët". Vëzhguesit e jashtëm poashtu kanë shprehur shqetësim.
XS
SM
MD
LG