Ndërlidhjet

MOSKË


Në Rusi po mbahen ceremonitë mortore për ish presidentin Boris Yeltsin, i cili vdiq dje në moshën 76 vjeç. Qindra rusë qëndruan në radhë për nderime pasi arkivoli me trupin e pajetë të ish presidentit u vendos në katedralen e Moskës. Varrimi i tij do të bëhet nesër, ndërsa udhëheqës botëror nderuan kujtimin e tij.
Ish presidenti amerikan Bill Clinton tha se Yeltsin u angazhua për liri dhe demokraci. "Ai vërtetë besonte se Rusia nuk mund të kthehejë në komunizëm apo në nacionalizimin ekstrem" tha Clinton.
Presidenti rus Vladimir Putin, të cilin Yeltsin e zgjodhi si pasardhësin e vetë tha se nën drejtimin e tij "lindi një Rusi e re demokratike".
XS
SM
MD
LG