Ndërlidhjet

PRISHTINË


Kryeministri i Kosovës Agim Çeku tha se një jo ruse ndaj pavarësisë së Kosovës nuk do të ishte vetëm jo ndaj Kosovës, por edhe ndaj bashkësisë ndërkombëtare.
"Një 'jo' pakos së Ahtisarit nuk është 'jo' vetëm Prishtinës, është 'jo' edhe për vendet tjera, për Shtetet e Bashkuara, për Britaninë e Madhe" tha kryeministri i Kosovës duke komentuar deklaratën e Zëvendësministrit të Jashtëm të Rusisë Vladimir Titov.
Kryeministri i Kosovës u takua sot me kryetarët e komunave të Kosovës dhe me shefat e zyrave diplomatike në Prishtinë.
Shefi i zyrës franceze në Kosovë Thierry Reinard shfaqi shpresën se rezoluta e re për Kosovën do të miratohet shpejtë në Këshillin e Sigurimit, pasi shtetet që e kanë mbështetur propozimin e kryenegociatorit Martti Ahtisaari do të arrijnë ta bindin Rusinë që të mos përdor veton.
XS
SM
MD
LG