Ndërlidhjet

ANKARA


Kryeministri i Turqisë Recep Tayyip Erdogan njoftoi se kandidat i partisë së tij për president do të jetë Ministri i Jashtëm Abdullah Gul.
Ai konsiderohet kandidati kryesor, pasi Partia për Drejtësi dhe Zhvillim e kryeministrit ka shumicën në parlamentin e vendit. Mandati i presidentit aktual Ahmet Necdet Sezer përfundon më 16 maj.
XS
SM
MD
LG