Ndërlidhjet

MOSKË


Presidenti i Çekisë Vaslav Klaus tha se shpreson se do të zbus shqetësimet e Rusisë rreth planeve të Shteteve të Bashkuara për sistemin e mbrojtjes raketore në Evropën Qëndrore. Ai i bëri këto komente në fillim të vizitës katër ditëshe në Moskë, ku do të takohet edhe me presidentin Vladimir Putin.
Klaus tha se sistemi, në asnjë mënyrë, nuk është kundër Rusisë. Pjesë të sistemit planifikohet të vendosen në Çeki dhe në Poloni.
XS
SM
MD
LG