Ndërlidhjet

MOSKË


Zyrtarët në Moskë reagun me zemërim ndaj largimit të memorialit sovjetik të luftës nga qeveria e Estonisë. Ministria e Jashtme ruse e cilësoi veprimin "jo njerëzor" dhe "blasfemik".
Shumë qytetarë të Estonisë e shohin memorialin si simbol të okupimit sovjetik, por rusët etnikë thanë se largimi është ofendim për ushtarët që luftuan kundër fashizmit.
Një person u vra dhe rreth 40 të tjerë u plagosën në protestën kundër largimit të memorialit.
XS
SM
MD
LG