Ndërlidhjet

TAMPA/FLORIDA


Iraku e ka mirëpritur lajmin se Irani do të marrë pjesë në konferencën rajonale të sigurisë për Irakun. Këshilltari irakian për Siguri Kombëtare, Moëaffak al-Rubaie shfaqi shpresën se tubimi mund të çojë në përmirësim të marrëdhënieve ndërmjet Iranit dhe Shteteve të Bashkuara.
Dje sekretarja e Shtetit Condoeleezza Rice nuk e përjashtoi mundësinë e bisedimeve me zyrtarët iranian në takimin që do të mbahet në Egjipt.
Shtetet e Bashkuara e akuzojnë Iranin se i ndihmon kryengritësit në Irak, por al Rubaiye tha se Iraku s'ka prova të qëndrueshme për t'i dëshmuar këto pohime.
XS
SM
MD
LG