Ndërlidhjet

ANKARA


Parlamenti i Turqisë zyrtarisht e ndërpreu procesin e zgjedhjes së presidentit, i cili nxiti një krizë të madhe politike në vend dhe detyroi qeverinë pro islamike që të shpallë zgjedhjet e parakohshme.
Presidentin e ri do ta zgjedhë parlamenti i ri pas zgjedhjeve të 22 korrikut. Deri atëherë, president i përkohshëm do të jetë presidenti aktual, Ahmet Necdet Sezer.
XS
SM
MD
LG