Ndërlidhjet

PRAGË


Qeveritë e Shteteve të Bashkuara dhe Republikës së Çekisë, nesër do t'i fillojnë bisedimet për vendosjen e një baze të radarëve në afërsi të Pragës, si pjesë e sistemit mbrojtës raketor amerikan.
Ministria e Mbrojtjes tha se bisedimet dy ditëshe do të fokusohen në statusin legal të bazës dhe personelit.
Baza është pjesë e sistemit, për të cilin Uashingtoni thotë se paraqet mbrojtje nga kërcënimi i mundshëm i Iranit apo Koresë së Veriut
XS
SM
MD
LG