Ndërlidhjet

PRAGË


Qeveritë e Çekisë dhe Shteteve të Bashkuara filluan bisedimet për vendosjen e radarit në afërsi të Pragës, si pjesë e programit për mbrojtje raketore në Evropë. Ministria e Mbrojtjes e Çekisë tha se bisedimet dy ditore fokusohen në statusin ligjor dhe personelin e bazës.
Sistemi, pjesë të të cilit parashihet të vendosen edhe në Poloni, sipas Uashingtonit, do të ishte mbrojtje nga kërcënimet eventuale nga Irani dhe Koreja e Veriut.
XS
SM
MD
LG