Ndërlidhjet

ZAGREB


Nënsekretari amerikan i shtetit, Nicholas Burns sot në Zabreb foli lidhur me statusin e Kosovës. "Shtetet e Bashkuara fuqishëm e mbështesin pavarësinë e Kosovës. Sot Shtetet e Bashkuara dhe aleatët evropianë do ta paraqesin rezolutën në Këshillin e Sigurimit, që çon në pavarësinë e Kosovës deri në fund të këtij muaji", tha zoti Burns. Këto komente ai i bëri para gazetarëve në Zagreb, ku po merr pjesë në samitin e vendeve të Evropës Juglindore. Mëtutje, Nicholas Burns tha se "dersa Kosova po bëhet e pavarur ne amerikanët dëshirojmë të mbetemi miq me Serbinë dhe dëshirojmë të kemi marrëdhënie të mira me Serbinë, duke shpresuar se Partia Radikale nuk do të jetë në qeveri dhe as në Parlamentin e Serbisë.
XS
SM
MD
LG