Ndërlidhjet

BRUKSEL


Gjermania, kryesuese e radhës e Bashkimit Evropian, e përjashtoi mundësinë e anulimit të samitit BE-Rusi që do të mbahet këtë javë, përkundër tensioneve në rritje ndërmjet Brukselit dhe Moskës.
Marrëdhëniet janë tensionuar nga kërcënimet ruse për të vënë veto ndaj pavarësisë së mbikqyrur të Kosovës dhe nga gatishmëria e Moskës që energjinë ta përdorë si mjet të politikës së jashtme.
Takimit të nivelit më të lartë do t'i paraprijë vizita në Moskë e ministrit të jashtëm gjerman.
XS
SM
MD
LG