Ndërlidhjet

MOSKË


Të martën Kondolisja Rajs, Sekretarja amerikane e Shtetit takohet me presidentin e Rusisë Vladimir Putin.
Pas mbërritjes sot në Moskë Rajs tha se "nuk është një periudhë e lehtë" në marrëdhëniet mes dy vendeve dhe bëri thirrje për "diplomaci intensive".
Moska dhe Uashingtoni kanë mosmarrëveshje për një numër cështjesh mes të cilave janë dhe statusi i Kosovës dhe vendosja e sistemit mbrojtës raketor amerikan në Evropë.
Shtetet e Bashkuara mbështesin planin e Ahtisarit për pavarësi të mbikqyrur për Kosovën, cfarë kundërshtohet nga Rusia.
XS
SM
MD
LG