Ndërlidhjet

KABUL


Trupat e Pakistanit dhe të Afganistanit shkëmbyen të shtëna përgjatë kufirit kontestues. Ushtria pakistaneze njoftoi se incidenti ndodhi në hapësirën Gavi në rajonin Kurram të Pakistanit.
Nga përleshjet në këtë hapësirë, me 14 maj, u vranë së paku 13 pjesëtarë të njësive kufitare të Afganistanit dhe civilë.
Raportet ndërmjet dy vendeve janë acaruar. Afganistani akuzon Pakistanin se po bënë pak në ndalimin e militantëve talebanë që të kalojnë dhe të ndërmarrin sulme në Afganistan.
XS
SM
MD
LG