Ndërlidhjet

MOSKË


Pas ndasive 80 vjeçare u bë sot bashkimi i degëve të brendshme dhe në diasporë të Kishës Ortodokse Ruse. Akti për bashkim u nënshkrua në katedralen në Moskë. Presidenti rus Vladimir Putin ishte i pranishëm në ceremoni.
"Ky bashkim jo vetëm që shënon unifikimin e Kishës Ortodokse Ruse, por është ngjarje me rëndësi kombëtare, historike dhe morale" tha Putin.
XS
SM
MD
LG