Ndërlidhjet

KIEV


Presidenti Viktor Yushchenko e udhëhoqi sot këtë vend në mbajten e heshtjes në shenjë të përkujtimit të viktimave të regjimit komunist. Vlerësohet se prej 8 - 12 mijë viktima të regjimit komunist ishin vrarë prej vitit 1936 e deri në vitin 1941 nga sovietët. Në një ceremoni përkujtimore afër Kievit, zotit Yushchenko tha se "nuk duhet të harrohet historia dhe nuk duhet të harrohet se kjo nuk duhet të përsëritet".
XS
SM
MD
LG