Ndërlidhjet

GORDEZ/AFGANISTAN


Të paktën 14 veta janë vrarë dhe 31 janë plagosur dje kur një sulmues vetëvrasës e hodhi veten në erë në një treg të mbipopulluar në qytetin lindor Gardez.
Dëshmitarët thanë se para shpërthimit, aty kishte kaluar një autokolonë e Forcave Ndërkombëtare të Sigurisë, të prirë nga NATO-ja.
Këtë vit, rreth 300 civilë afganë e kanë humbur jetën nga dhuna e kryengritësve.
XS
SM
MD
LG