Ndërlidhjet

UASHINGTON


Presidenti i Radios Evropa e Lirë Jeffrey Gedmin tha se autoritetet gjyqësore të Iranit po përdorin taktikat e shtyrjes në rastin e korrespondentes së Radio Fardës Parnaz Azima. Autoritetet iraniane kanë refuzuar t'i kthejnë asaj pasaportën, në mënyrë që të largohet nga Irani, edhe pse Azima dhe familja e saj i kanë ofruar rreth 440 mijë dollarët e kërkuara si kaucion.
Pasaporta e saj ishte konfiskuar në aeroportin e Teheranit gjatë shkurtit, kur ajo shkoi në Iran për të vizituar nënën e sëmurë.
XS
SM
MD
LG