Ndërlidhjet

UASHINGTON


Presidenti George Bush sot do të shpallë se Shtetet e Bashkuara do të vendosin sanksione të reja ndaj Sudanit për shkak të konfliktit në rajonin e Darfurit. Zyrtarë të administratës thanë se Bush do t'i bëjë thirrje edhe Këshillit të Sigurimit të KB ta ndëshkojë Sudanin sepse ka refuzuar të ndëpresë gjakderdhjen në Darfur.
Prej vitit 2003, rreth 200 mijë njerëz e kanë humbur jetën dhe 2.5 milionë janë dëbuar nga shtëpitë e tyre në Darfur.
XS
SM
MD
LG