Ndërlidhjet

MOSKË


Rusia po zhvillon një sistem të ri të raketave ballistike në përgjigjje të përpjekjeve amerikane "për të mbushur me armë të reja Evropën Lindore".
Kështu deklaroi presidenti rus Valdimir Putin, derisa kritikoi atë që e quajti "imperializëm" në politikën botërore.
"Disa pjesëmarrës në marrëdhëniet ndërkombëtare tani kanë dëshirën të diktojnë vullnetin e tyre ndaj cdokujt dhe në të gjitha cështjet, pa marrë parasysh normat e pranuara nga ligji ndërkombëtar. Ne besojmë se një gjë e tillë është shumë e dëmshme dhe e rrezikshme."
Komentet e Putinit erdhën një javë para takimit që ai do ketë me presidentin Bush në samitin e G8 në Gjermani.
XS
SM
MD
LG