Ndërlidhjet

BERLIN


Komisioneri i BE-së për Zgjërimin Oli Rehn tha se bisedimet me Serbinë tash mund të fillojnë pas arrestimit të gjeneralit serb të Bosnjës, Zdravko Tolimir, i cili sot u transferua në Hagë.
"Mbi baza të një vlerësimi shumë të kujdesshëm dhe të gjerë, komisioni mund t'i vazhdojë negociatat për Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit. Datën për raundin e parë të bisedimeve do ta caktojmë pas kthimit të kryeprokurores Carla del Ponte nga Beogradi", tha Rehn, për të shtuar se bisedimet mund të nisim në qershor.
XS
SM
MD
LG