Ndërlidhjet

PODGORICË


Mali i Zi shënon sot 1 vjetorin e pavarësisë.
Votuesit në 21 maj të 2006 votuan për t'u shkëputur nga shteti i përbashkët me Serbinë, derisa më 3 qershor Parlamenti miratoi vendimin dhe shpalli pavarësinë.
Më 28 qershor të vitit të kaluar, Mali i Zi u bë anëtari i 192-të i Kombeve të Bashkuara, kurse këtë vit u anëtarësua dhe në Këshillin e Evropës.
XS
SM
MD
LG